Węgiel brunatny

Węgiel brunatny jest paliwem wykorzystywanym głównie w przemyśle, ale bywa stosowany również do ogrzewania domów. Dlaczego? Ponieważ jest to jeden z najtańszych surowców. Niska cena zazwyczaj idzie z niską jakością, ale nie wszystkim przecież zależy na dobrym jakościowo produkcie. I tak o to.

.. mimo licznych wad – niska cena węgla brunatnego powoduje, że ma on wielu oddanych „fanów”. Jakie są jego wady? Węgiel brunatny jest dużo gorszym jakościowo paliwem niż węgiel kamienny.

Jest o wiele bardziej od niego wilgotny i zbyt łatwo chłonie wodę – tuż po wydobyciu zawiera około 30% wody. Poza tym za najsłabszy węgiel brunatny jest uznawany ten z Bełchatowa. Troszkę lepszą opinię ma węgiel z Bogatyni. Węgiel brunatny jest surowcem regionalnym i to tam ma najkorzystniejszą cenę.

Cena tony węgla brunatnego wprost z kopalni to koszt około 150 złotych, w handlu detalicznym 350 złotych. Wydobycie tego surowca w ostatnich latach nie ulega wahaniom – jest to około 60 mln ton. Surowiec ten jest prawie w całości spalany przez znajdujące się w pobliżu kopalń elektrownie..